1. Ana Sayfa
  2. Kültür Sanat
Trendlerdeki Yazı

Vizyona girmesi engellenen Neşet Ertaş filmiyle ilgili yapımcısından açıklama

Dijital Sanatlar'ın Neşet Ertaş'ın anısına çektiği "Garip Bülbül Neşet Ertaş" filminin vizyona girmesi efsane ozanın ailesi tarafından mahkeme kararıyla engellenmişti.

Vizyona girmesi engellenen Neşet Ertaş filmiyle ilgili yapımcısından açıklama

Neşet Ertaş’ın çocukları babalarının hayatını anlatan Garip Bülbül Neşet Ertaş filminin vizyona girmesini mahkeme kararıyla yasaklattı. Tedbir konulan filmin yapım şirketi Dijital Sanatlar’ın patronu Mustafa Uslu konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınladı. Uslu, “Garip Bülbül Neşet Ertaş filmimizle ilgili, büyük ustamızın değerli hatırasına yakışmayan çok üzücü bir sürecin içindeyiz. Prof. Erol Parlak’ın, merhum sanatçı Neşet Ertaş’ın onayı ve resmî muvafakatiyle kaleme aldığı “Garip Bülbül Neşet Ertaş” isimli kitabından uyarlanan filmimizin Neşet Ertaş’ın hayatına ve Abdal kültürüne yakışan, kişilik hak ve manevi değerlerine saygılı bir sanat eseri olduğu sabit iken ihtiyati tedbir kararı ile bir sanat eserinin seyircisi ile buluşması ertelenmek zorunda bırakılmıştır. İstanbul Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesi’nce filmimize verilen ihtiyati tedbir kararına yapım şirketi Dijital Sanatlar olarak itirazlarımızı sunmuş bulunmaktayız. Verilen kararın kaldırılması için, yine hukuk ve yasalar çerçevesinde, imzalı sözleşmelere ve noter onaylı muvafakatnamelere dayanan haklarımızı Türkiye Cumhuriyeti adaletine güvenerek kullanıyoruz, kullanacağız” dedi.

Uslu sözlerine şöyle devam etti:

“İnanıyoruz ki itirazlarımız mahkemelerce en kısa sürede değerlendirilecektir. Başvurularımız neticesinde hukuka ve hakkaniyete uygun, kişilerin, özel ve resmi kurumların haksız yere; telafisi mümkün olmayan zararlara uğramasını engelleyecek nitelikte lehimize karar çıkacağına inancımız tamdır. Kamuoyu ve Türkiye Cumhuriyeti adaletinin dikkatine sunmak istediğimiz bir başka husus da şudur. Fikri ve Sınai Haklar Hukuk Mahkemesinin itiraz yolu açık olarak verdiği tedbir kararı yasak değildir. Taraflarınca yapılacak itirazların değerlendirilip kesinleşmesi gerekli olan bir tedbir kararıdır. Bu bağlamda hukuki süreç devam etmektedir. Büyük usta Neşet Ertaş’a ve Anadolu Abdal kültürüne yakışır, manevi değerlerine sahip çıkan; kendisi ve hayatında dokunmuş olduğu herkesin kişilik haklarına saygılı, kanunların aradığı şartlara uygun bir biçimde ve resmi muvafakatnamelere dayanılarak meydana getirilmiş sinema filmimizin seyircisiyle buluşacağı gün için gerekli tüm resmi çabayı ve girişimleri hukuka saygılı biçimde yerine getirmeyi sürdürdüğümüzü kamuoyunun dikkatine sunarız.”

Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?

Yazar Hakkında

Birsen Altuntaş birincilikle girdiği Marmara Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nden 1997 yılında mezun oldu. Şimdiye kadar Milliyet, Güneş gazetelerinde ve Star TV'de Duymayan Kalmasın programında Magazin Müdürü olarak çalıştı. Son olarak bir televizyon kanalında "Magazin Haber Müdürü" olarak çalıştı.

Yorum Yap

Bu yazının yorum fonksiyonları kapatılmıştır.